Nikon Imaging | Latvija | Europe

Padomi par izplūduma efektu (bokeh) iesācējiem

Angļu valodā lietotais termins “bokeh” nāk no japāņu valodas vārda “boke” (ボケ), kas nozīmē “izplūdums” vai “dūmaka”, vai “boke-adži” — “izplūduma īpašība”. Minēto terminu “bokeh” izrunā kā “BOH-Kə” vai “BOH-kay”.

Apmeklējot jebkuru fotografēšanai veltītu tīmekļa vietni vai forumu, var atrast plašas diskusijas par acij tīkamo izplūduma efektu, kuru nodrošina lietotāju iecienītākie ātrie objektīvi. Tiek izmantoti dažādi glaimojoši apzīmētāji: vienmērīgs, neticams, izcils, labs, skaists, patīkams, maigs, lielisks utt. Taču kas tieši ir izplūduma efekts?

Izplūduma efektu var definēt kā “nefokusēta fona izplūdumu, ko iegūst, uzņemot objektu, izmantojot ātro objektīvu ar lielāko apertūru”. Vienkāršāk sakot, izplūduma efekts ir acij tīkams vai estētiski baudāms fona nefokusēts izplūdums.

Lai gan izplūduma efekts ir fotogrāfijas iezīme, redzamā izplūduma formu un izmēru nosaka izmantotais objektīvs. Parasti izplūduma efekts ir pamanāmāks gaišajos apgabalos, un to ietekmē objektīva diafragmas lapiņu forma (apertūra). Objektīvs, kuram ir noapaļotākas lapiņas, ļaus iegūt apaļākus un izplūdušākus punktus nefokusētās gaišajās attēla daļās. Izmantojot objektīvu ar apertūru, kuras forma vairāk līdzinās sešstūrim, šāda forma tiks atveidota arī uzņemtajos gaišajos apgabalos.

Izplūduma efekta iegūšana attēlos

Lai iegūtu attēla izplūduma efektu, nepieciešams izmantot ātru objektīvu — jo objektīvs ir ātrāks, jo labāk. Izmantojiet objektīvu ar vismaz f/2,8 apertūru, taču piemērotākas ir ātrdarbīgākas apertūras f/2, f/1,8 vai f/1,4. Daudziem fotogrāfiem patīk izmantot ātrus fiksēta fokusa objektīvus, uzņemot fotogrāfijas, kurās tie vēlas panākt izplūduma efektu.

Uzņemšanu ieteicams veikt ar lielāko objektīva apertūru, tādēļ vēlams izmantot apertūras prioritātes vai manuālos uzņemšanas režīmus. Manuālais režīms sniedz iespēju izvēlēties gan apertūras iestatījumu, gan aizvara ātrumu. Apertūras prioritātes režīms ļauj izvēlēties f soļa vērtību (apertūra), savukārt kamera izvēlas ekspozīcijai atbilstošo aizvara ātrumu. Varat izmantot arī elastīgo programmu, kas ļaus izvēlēties lielāko iespējamo apertūras/aizvara ātruma kombināciju.

Neraizējieties, ja jums nav ļoti ātra objektīva. Palielinot attālumu no fona līdz objektam, izplūduma efekts ir redzams arī attēlos, kas uzņemti ar mazāku apertūru.

Lai palielinātu redzama izplūduma efekta iespējamību fotogrāfijās, palieliniet attālumu no objekta līdz fonam. To var izdarīt, samazinot attālumu starp kameru un objektu. Jo mazāks ir asuma dziļums vai jo tālāk atrodas fons, jo izplūdušāks tas būs. Gaišie apgabali, kuri atrodas uz fona, radīs pamanāmāku izplūduma efektu. Lietojot pretgaismu, sānu apgaismojumu vai matu apgaismojumu, var iegūt acij tīkamāku izplūduma efektu.

Portreti ir lieliski piemēroti izplūduma efekta izmantošanai. Īpaši izteiksmīgu izplūduma efektu var panākt, uzņemot tuvplāna portretus. Ziedu un citu dabā sastopamu objektu tuvplānu un makro attēli arī tiek bieži izmantoti izplūduma efekta iegūšanai. Savukārt lampiņu virtenes vai citi īpaši atstarojoši objekti, kuri fotografējot ar nolūku netiek fokusēti, kļūst par izplūdušiem gaismas punktiem.

Izplūduma efekts var mazināt kontrastu spilgti apgaismotās fotogrāfijās. Lietojot šo paņēmienu, lai izceltu objektu uz fona, varēsiet izmantot arī fotografēšanai mazāk piemērotu fonu. Pateicoties izplūduma efektam, fons palīdz izcelt objektu, nevis to nomāc.

Raksta un attēlu autori ir Džodijs Dols, Kristīna Kurcke, Lindsija Silvermane un Pols van Alens.