Nikon Imaging | Latvija | Europe

Pirmie soļi jūras ainavu fotografēšanā

Jūra kā uzņemšanas objekts ir bijusi iecienīta fotogrāfu izvēle jau kopš pašiem pirmsākumiem. Neatkarīgi no tā, vai iemūžināt viļņu kustību vai vienmērīgu ūdens plūšanu, jūra ir lielisks objekts, kas piešķir attēliem noteiktu noskaņu un dramatisku efektu. Fotografējot brīvo dabu, parasti ir grūti kontrolēt apstākļus. Tomēr, uzņemot jūras ainavas, ir iespējams uzņēmumos kontrolēt viļņu izskatu. Svarīgs ir arī vērīgums un pacietība, jo, sagaidot īsto brīdi, parasti var iegūt lieliskus rezultātus.

Nikon D810, f/6,3, 6 s, ISO 64, AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

IEVĒROJIET PIESARDZĪBU

Fotografējot jūras ainavas, vienmēr atcerieties, ka piekrastē var būt brāzmains vējš, tādēļ jums jāpievērš uzmanība apkārtējiem apstākļiem. Pārliecinieties, ka jūsu aprīkojums ir aizsargāts pret sālsūdeni, smiltīm un laikapstākļiem. Uzlieciet objektīvam filtru. Tas palīdz aizsargāt objektīvu pret smilšu radītiem skrāpējumiem. Pirms dodaties uz piekrasti, izpētiet jūras plūdmaiņas vai plūdmaiņu amplitūdu, jo paisums un bēgums var ietekmēt ūdens kustību un viļņošanos. Apskatiet laika prognozi un uzmanieties, lai jūs nepārsteigtu vētraini vai vējaini laikapstākļi. Gadījumam, ja sanāktu fotografēt vēl pēc tumsas iestāšanās, paņemiet līdzi pieres lukturīti vai kabatas lukturīti, lai nokļūtu atpakaļ līdz ceļam.

PADOMI PAR JŪRAS AINAVU UZŅEMŠANU

Laba kompozīcija fotografēšanā var būt izšķiroša. Tāpat kā ainavu fotografēšanā interesantu priekšplāna elementu, piemēram, klinšu, piestātnes vai pat atspulgu, iekļaušana var palīdzēt radīt kontrastu.

Nebaidieties samērcēt vai sasmērēt kājas. Dažreiz, uzņemot no cita skatpunkta vai leņķa, var izveidot saistošāku sižetu. Lai pēc iespējas labāk iemūžinātu ainu, ieteicams izmantot platleņķa objektīvu, piemēram, AF-S NIKKOR 24mm f/1.8G ED vai AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED. Liels fokusa garums var palīdzēt radīt varenības un majestātiskuma efektu.

Ir daudz veidu, kā iemūžināt jūru. Izmantojot dažādus aizvara ātrumus, uzņēmumos varēsiet mainīt ūdens faktūru. Piemēram, lietojot lielu aizvara ātrumu (1/500 s), kustība tiks apturēta un tiks iemūžināta jūras varenība. Lai atainotu kustību, izmantojiet mazu aizvara ātrumu, piemēram, 1/2 s, lai iemūžinātu ūdens viļņošanos. Izmantojot 1 s vai mazāku aizvara ātrumu, varēsiet iegūt balta ūdens vai aizmiglojuma efektu. Tas palīdz radīt mierīgu un rāmu noskaņu.

Fotografējot krasta līniju, ieteicams, lai viss attēls būtu fokusā. Izmantojot f/8 vai mazāku apertūru, fokusēts būs gan priekšplāns, gan fons.

Neatkarīgi no tā, vai fotografējat jūras ainavu, izmantojot ilgu aizvara ātrumu, vai pēc saulrieta, vienmēr ieteicams uzstādīt kameru uz trijkāja. Asums ir ārkārtīgi svarīgs, un trijkājis var palīdzēt uzlabot stabilitāti un samazināt izplūdušu uzņēmumu iespējamību. Novietojot trijkāji piekrastē, pārliecinieties, ka tas stingri stāv uz zemes, jo viļņi to var izkustināt vai apgāzt. Pēc attēla uzņemšanas vienmēr pārliecinieties, ka nav radies izplūdums.

FILTRU LIETOŠANA

Filtri var palīdzēt aizsargāt objektīva priekšējo elementu, kā arī uzlabot attēla kvalitāti.

Ainavu un jūras ainavu fotografēšanai divi visbiežāk izmantotie filtru veidi ir graduētā neitrālā blīvuma (Graduated Neutral Density — GND) un neitrālā blīvuma (Neutral Density — ND) filtri. GND filtrus parasti izmanto ainavām ar lielu kontrastu, piemēram, ja debesis ir daudz spilgtākas par priekšplānu. Tie palīdz koriģēt apgaismojuma atšķirību sabalansētai ekspozīcijai. ND filtri var samazināt gaismas daudzumu, kas nonāk kamerā, ļaujot iestatīt ilgāku ekspozīcijas laiku. Šādā gadījumā var arī izmantot lielāku apertūru, lai panāktu mazāku asuma dziļumu.

Ir vairāki jūras ainavu uzņemšanas paņēmieni. Eksperimentējiet ar kompozīciju, iestatījumiem un vienkārši ļaujiet pienākt īstajam brīdim.