Nikon Imaging | Latvija | Europe

Kā fotografēt kukaiņus un citas mazas radības

Mūsu pasaulē dzīvo vairāk nekā miljons zināmu kukaiņu sugu, un daudzas no šīm niecīgajām radībiņām ir tepat aiz durvīm. Tā nu ir sagadījies, ka kukainis ir posmkājis. Lai radība tiktu klasificēta kā kukainis, tai ir nepieciešams segmentēts ķermenis, sešas kājas, divi taustekļi, saliktas acis un reizēm arī spārni. Citas radības, piemēram, zirnekļi un skorpioni, arī ir posmkāji, bet netiek uzskatīti par kukaiņiem. Kukaiņu un citu mazu radību fotografēšana var sagādāt daudz prieka. Jums tikai jāiziet pagalmā, lai tuvplānos un makro fotogrāfijās atklātu pilnīgi jaunu pasauli.

Šeit ir daži ātri padomi par makro fotogrāfiju uzņemšanu.

Pirmais tuvplāna fotografēšanas pamatlikums ir piekļūt tuvu fotogrāfijas objektam. Kukaiņa fotografēšanai ir nepieciešams makro objektīvs, ar kuru fotografējamo objektu varēsit fokusēt ļoti tuvu. Ar makro objektīvu (Nikon šos objektīvus dēvē par Micro-NIKKOR objektīviem) jūs savus fotografējamos objektus varat fotografēt gandrīz vai to dabiskajā lielumā.

Jums būs nepieciešams arī trijkājis kameras noturēšanai, it īpaši, kad izmantojat telefoto objektīvus vai ilgu aizvara ātrumu. Kad uzņemat fotogrāfijas, kameru balstot uz trijkāja, ideālā uzņemšanas metode ir aizvara atbrīvošanas kabelis, ar kuru atbrīvot aizvaru. Daži fotogrāfi šo kombināciju vēl papildina, pirms aizvara atbrīvošanas savai DSLR (digitālajai vienobjektīva spoguļkamerai) piestiprinot spoguli. Tādējādi kustību iespējamība tiek samazināta vēl vairāk. Ja jums nav kabeļa atbrīvotāja, tā vietā varat lietot kameras automātisko taimeri.

Atkarībā no tā, cik tuvu fotografējamam objektam tiekat, kadru varat aizpildīt ar visu kukaiņa ķermeni vai ar daļu no tā ķermeņa, piemēram, ar galvu un taustekli. Uzmanieties, lai fotografējamais modelis jūs nesadzeltu.

Kukaiņu ķermeņi ir apbrīnojami, un viens no dabas tuvplānu fotogrāfiju mērķiem ir izcelt visas kukaiņu dzīves krāsas un detaļas. Labā makro fotogrāfijā kamera ir fokusēta uz šo insektu acīm, kājām un ķermeņiem un viņu mazo pasaulīti. Piemēram, fotogrāfija ar zirnekli tā tīklā pastāsta interesantāku stāstu.

Kompozīcijā ļoti svarīga ir fona krāsa. Ja fotografējamais objekts ir tumšs — un daudzi kukaiņi tādi ir —, tad šī radība labi izcelsies uz gaišāka apkārtnes fona ārpus fokusa un pievērsīs sev skatītāja uzmanību.

Kukaiņa izcelšanai uz apkārtējā fona tiek izmantots mazs asuma dziļums. Asuma dziļums ir definēts kā apgabals aiz fokusētā objekta un tā priekšā. Asuma dziļumu nosaka apertūras iestatījums. Mazs f skaitlis, piemēram, f/2.8, nodrošina mazu asuma dziļumu, kura gadījumā fokuss tiek koncentrēts uz objektu, kamēr fons atrodas ārpus fokusa.

Dabas fotogrāfi arī mēdz kameru novietot tā, lai spilgti apgaismotu objektu fotografētu pret tumšu fonu. Eksponējot labi apgaismotu objektu, piemēram, spilgtā saules gaismā vai ar piespiedu zibspuldzi, tumšs fons tiek nepietiekami eksponēts un izskatās gandrīz melns. Šis efekts rada tumšu, vienmērīgu fonu, uz kura fotografējamais objekts labi izceļas.

Savukārt tad, ja koši izgaismots būs gan objekts, gan fons, kukaini var būt grūti atšķirt no tā apkārtnes. Ja aiz fotografējamā objekta novietojat kādu mājsaimniecības priekšmetu, piemēram, auduma gabalu vai papīra loksni, šis priekšmets darbojas kā portatīvs studijas ainavas fons, izolējot insektu uz vienkārša fona un atdalot to no apkārtējās vides.

Siltā laikā kukaiņi ir kustīgāki: fotografējiet tos agrās rīta stundās vai vakaros, kad ir vēsāks un kukaiņi kustas lēnāk. Arī apgaismojums šajās diennakts stundās ir piemērotāks.

© Kristina Kurtzke

D3S, AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED, 1/1000s, f/5.6, ISO 200, Manuāls, Matricas mērīšana.

© Kristina Kurtzke

D3S, AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED, 1/1000s, f/5.6, ISO 200, Manuāls, Matricas mērīšana. Šī ir tā pati uz zieda sēdošās bites fotogrāfija, kas ir redzama kreisajā pusē, tikai apcirpta. Lai arī ir lieliski attēlu pilnībā kadrēt kamerā, neaizmirstiet, ka datorā attēlu vienmēr varat apcirpt vai ar to eksperimentēt kā citādi.

Tāpat kā ar visām fotogrāfijām, arī tuvplāna attēlos vienkāršības saglabāšana jums var sniegt dramatiskākos un skaistākos rezultātus. Pacietība un neatlaidība atmaksājas. Labs asuma dziļums un fotogrāfijas objekta izolēšana ir divi galvenie faktori, kas jāiegaumē, lai iegūtu lielisku makro fotoattēlu.