Nikon Imaging | Latvija | Europe

ZILĀS KRĒSLAS STUNDAS IEPAZĪŠANA

AINU UZŅEMŠANA ZILĀS KRĒSLAS STUNDĀ

Zilās krēslas stunda ir laika posms īsi pirms saullēkta vai uzreiz pēc saulrieta un arī citās valodās tiek saistīta ar zilo krāsu — angļu valodā tās nosaukums ir “Blue Hour”, spāņu valodā “La hora azul”, bet franču valodā tiek lietots jēdziens “L'Heure Bleue”. Zilās krēslas stunda visplašāk ir zināma tās romantiskās noskaņas un īpašo vizuālo īpašību dēļ, ko tā piešķir dramatiskām ainām filmās un fotogrāfijās.

Nikon D7000, f/29, 30 s, ISO 100, AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II

ZILĀS KRĒSLAS STUNDAS IEPAZĪŠANA

Tas ir brīdis, kad debesīm galvenokārt ir tumši zila nokrāsa un apgaismojums ir pietiekami maigs, lai izceltu vairākumu tumšo vietu bez papildu gaismas avota. To rada Releja izkliede — tā ir gaismas izkliede, ko izraisa daļiņas, kuras ir mazākas par redzamās gaismas viļņa garumu, un šis pats process izskaidro, kāpēc debesis ir zilā krāsā.

Kad saule sasniedz sešu grādu atzīmi zem horizonta, tā nevis tieši apgaismo zemi, bet gan atmosfēras augšējo slāni. Šis periods tiek dēvēts par civilo krēslu. Šajā laika posmā sarkanā gaisma, kurai ir lielāks viļņa garums nekā zilajai gaismai, caur atmosfēru nonāk kosmosā, savukārt zilā gaisma tiek izkliedēta.

No rīta zilās krēslas stunda ir vērojama tieši pirms tā dēvētās zelta stundas, civilās krēslas sākumā — aptuveni 30 minūtes pirms saullēkta. Vakarā tā ir vērojama tieši civilās krēslas beigās, uzreiz pēc zelta stundas, un sākas aptuveni 10–15 minūtes pēc saulrieta.

BIEŽI FOTOGRAFĒTI OBJEKTI

Fotogafēšana zilajā krēslas stundā ir viegli apgūstama, jo parasti nav jāuztraucas par spilgtu apgaismojumu vai ēnām uzņēmumos. Ainavas, pilsētu skati un portreti ir zilās krēslas stundai ļoti piemēroti fotogrāfiju veidi, jo maigais apgaismojums var piešķirt ainām ēterisku noskaņu.

PAMĀCĪBA FOTOGRAFĒŠANAI ZILĀS KRĒSLAS STUNDĀ

Ja vēl tikai mācāties fotografēt zilās krēslas stundā, iepazītieties ar dažiem padomiem, kas jums palīdzēs spert pirmos soļus:

• Tā kā zilās krēslas stundas iestāšanās ir atkarīga no jūsu ģeogrāfiskās atrašanās vietas, atcerieties pārbaudīt, kad lec un riet saule pēc vietējā laika.
• Laikus ieplānojiet nokļūšanu fotografēšanas vietā, lai tajā ierastos jau mirkli iepriekš. Ieplānojiet pietiekami ilgu laiku aparatūras uzstādīšanai.
• Uzstādiet kameru uz trijkāja stabilitātei un kadrējiet attēlu, kā fonu izmantojot horizontu.
• Iestatiet iespējami zemākas ISO vērtības, lai samazinātu attēlu graudainumu un trokšņu parādīšanos.
• Lai pareizi eksponētu attēlus, zilās krēslas stundā jāizmanto lēns aizvara ātrums. Uzņemiet aizvara prioritātes vai manuālajā režīmā, jo tajos iespējams manuāli atlasīt aizvara ātrumu.
• Lai iegūtu asu attēlu, izmantojiet tālvadības pulti vai ieslēdziet kameras taimeri. Dažreiz aizvara atbrīvošanas pogas nospiešana var izraisīt nejaušu kameras drebēšanu, radot izplūdušu uzņēmumu.
• Uzņemiet dažus testa attēlus un vienmēr pārbaudiet histogrammu, lai pārliecinātos, ka uzņēmumā nav pārmērīgi izgaismotu vai nevajadzīgi noēnotu daļu.

Ja uzņemšanai izmantojat digitālo vienobjektīva spoguļkameru, varat eksperimentēt ar fotografēšanu augsta dinamiskā diapazona (HDR) režīmā. HDR attēls sastāv no vairākiem uzņēmumiem, kuri iegūti ar dažādiem ekspozīcijas līmeņiem un kuri pēc tam tiek apvienoti pēcapstrādes laikā. Dažām Nikon digitālajām vienobjektīva spoguļkamerām ir iebūvēta HDR režīma funkcija, kuru izmantojot vairāki attiecīgā sižeta kadri tiek uzņemti un apvienoti kamerā, izveidojot HDR fotogrāfiju.