Nikon Imaging | Latvija | Europe

12-01-2018

Nikon sūtnis Džoels Marklunds dokumentē Zviedrijas sāmu dzīvi

Ar iespaidīgu portretu sēriju uzmanība tiek pievērsta Zviedrijas mazpazīstamo pamatiedzīvotāju kopienai

Ar iespaidīgu portretu sēriju uzmanība tiek pievērsta Zviedrijas mazpazīstamo pamatiedzīvotāju kopienai

Amsterdama, Nīderlande, 2018. gada 12. janvāris — Nikon Eiropas sūtņu programmas dalībnieks D˛oels Marklunds ir pabeidzis unikālu projektu, kas aptver Zviedrijas sāmu kopienu — viņa sirdij tuvu tēmu. Ar savu D5 un NIKKOR objektīviem D˛oels centās pārvarēt stereotipus, ar kādiem, viņaprāt, sāmu kopiena tiek saistīta, demonstrējot viņu ikdienas dzīvi ar virkni saistošu portretu.

Sami tradicionāli apdzīvo teritoriju, ko dēvē par Lapzemi. Tā šķērso Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas un Krievijas Kolas pussalas ziemeļdaļu. Lai arī teritorija ir sadalīta ar četru valstu oficiālajām robe˛ām, sāmi pastāv kā vienota grupa, ko vieno kultūras un valodas saites, kā arī kopēja identitāte. D˛oels gribēja noskaidrot šīs identitātes īsto dabu un pārvarēt priekšstatus par “ziemeļbrie˛u ganiem, kas dzīvo kalnos”.

“Labākie stāsti ne vienmēr saistās ar eksotiskām vai attālām vietām,” skaidro Marklunds.Apņēmos iemūžināt kaut ko, kam ticu un kas man ir tiešām nozīmīgs. Sāmu stāstu ir stāstījis retais, un es uzaugu Būdenā netālu no dažām sāmu kopienām. Tāpēc jutu lielu vēlēšanos uzņemties šo tēmu, taču arī pazemību.”

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Lai dokumentētu, kā šodien Zviedrijā dzīvo sāmi, D˛oels pavadīja sešas nedēļas sāmu kopienā, izdzīvojot divpadsmit kopienas cilvēku dzīvi — no dziedātājiem un dejotājiem līdz bungu izgatavotājiem un skolēniem —, lai stāstītu viņu individuālos stāstus. Projekta laikā viņš izmantoja kameru D5 kopā ar objektīviem AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G un AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II.

D˛oela attēli atklāj sāmus gan viņu tradicionālajā vidē, tradicionālajos apģērbos, ko sauc par “gįkti”, gan viņu ikdienas darba dzīvē, kas ir vairāk saistīta ar pārējo sabiedrību. Šis kultūras kontrasts vijas cauri visai fotoattēlu sērijai.

D˛oels, piemēram, fotografējot iepazinās ar Mariku Renhuvudu (Marika Renhuvud), kas palīdz savai ģimenei ziemeļbrie˛u kaušanā, bet pēc pāris fotografēšanas dienām uzzināja, ka viņa ir studente Stokholmas Baleta akadēmijā.

Savukārt Stokholmā uzaugusī Maksida Maraka (Maxida Marak), pirms pārcēlās uz dzīvi tradicionālā sāmu kopienā, atgriezās pilsētā, lai kļūtu par veiksmīgu dziedātāju. Vēl cits stāsts ir par Mereti Kuhmunenu (Merethe Kuhmunen), studenti, kuras mērķis ir veicināt LGBT tiesības Lapzemē.

Visus individuālos stāstus varat izlasīt šajā vietnē.

Marklunds secina: “Man šie cilvēki bija jāataino iespējami patiesāk, tādēļ pareiza aprīkojuma izvēle bija ļoti būtiska. AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G un AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II objektīvi ir ideāli piemēroti reportā˛u fotogrāfijai, bet AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G bija fantastisks uzņemšanai vājā apgaismojumā.

Šis projekts man lika daudz ko uzzināt — ne vien kā foto˛urnālistam, bet arī kā zviedram. Iespēja fotografēt savā dzimtenē un satikt sāmu kopienu ir mainījusi manu dzīvi, un esmu ļoti pateicīgs, ka Nikon man piedāvāja šādu iespēju.”

Nikon Eiropas sūtņu programma

Nikon Eiropas sūtņu programmā piedalās talantīgi un ietekmīgi vizuālās mākslas meistari, kuri izmanto jaunākās nozarē pieejamās tehnoloģijas un izpratni par sociālajām tendencēm, lai attēlotu šo laikmetu. Nikon mudināja D˛oelu realizēt savu sapņu fotogrāfijas projektu, pamatojoties uz viņa kā sporta fotogrāfa un foto˛urnālista pasaules slavu.

Lai iegūtu plašāku informāciju par D˛oela projektu, apmeklējiet viņa lapu Īpašais projekts.

Komplekts

Savā projektā D˛oels izmantoja šādu aprīkojumu:

• AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G 
• AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G
• AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II    
• D5 

Par D˛oelu

D˛oels Marklunds ir slavens fotogrāfs, kas plaši pazīstams ar saviem darbiem sporta jomā. Viņš dzīvo Stokholmā un pašreiz ir galvenais fotogrāfs Zviedrijas ievērojamākā sporta fotogrāfijas aģentūrā, Bildbyrån. D˛oels ir strādājis vairāk nekā 45 da˛ādās valstīs un iemū˛inājis daudzus pasaules notikumus, tostarp piecas olimpiskās spēles. Savus darbus viņš ir publicējis daudzviet pasaulē, un viņa fotogrāfijas saņēmušas daudzas balvas. No tām jāmin Starptautiskais Gada fotoattēls, NPPA Labākā fotogrāfija sporta ˛urnālistikā un Zviedrijas Gada labākā fotoattēla balva.

Visu attēlu tiesības: © Joel Marklund.

Lai uzzinātu vairāk par Nikon Eiropas sūtņu programmu, apmeklējiet tīmekļa vietni www.europe-nikon.com